
Opracowano technologię umożliwiającą wykorzystanie komórek macierzystych pochodzących z poroża jelenia szlachetnego w medycynie, ale także w weterynarii i kosmetologii. W wyniku badań powstały cztery prototypy wyrobów medycznych
.Źródło: Puls Medycyny
https://pulsmedycyny.pl/porozogenne-komorki-macierzyste-w-medycynie-893092
Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i spółki Stem Cells Spin S.A. Prototypy mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu uszkodzeń skóry, wspomaganiu regeneracji i gojeniu ran po przeszczepach, leczeniu błony śluzowej jamy ustnej, a także regeneracji rogówki oka.
Poroża jelenia – właściwości regeneracyjne
Poroże jelenia szlachetnego ma unikatowe właściwości regeneracyjne. W przypadku tych zwierząt w okresie regeneracji poroże może przyrosnąć nawet 2 cm na dobę. Aby przeprowadzić badania i odkryć właściwości komórek macierzystych z poroża jelenia szlachetnego, konieczne było dobranie odpowiedniej kadry naukowej i zorganizowanie na badnia środków finansowych. Powstało Konsorcjum Biocervin, w skład którego wchodzi spółka Stem Cells Spin S.A. i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Pieniądze zaś otrzymano z programu Innowacyjna Gospodarka oraz ze środków EFRR w ramach PIOG. Warto zaznaczyć, że grant na cel badań nad komórkami macierzystymi wyniósł 57 milionów złotych i był jednym z największych programów badawczo-rozwojowych w Polsce.
https://pulsmedycyny.pl/wyszukiwarka?q=kom%C3%B3rki+macierzyste&sort_type=1&page=1